Sezon na jeżyny trwa dosyć krótko, bo od lipca do końca września. Wspaniały smak i aromat tych leśnych owoców można jednak zamknąć w butelkach. Przeczytaj, jak zrobić nalewkę jeżynową na spirytusie, bimbrze lub wódce i dowiedz się, jakie właściwości posiada ten trunek.
Właściwości nalewki jeżynowej
Nalewka jeżynowa to nie tylko przyjemność dla podniebienia. Te małe, ciemne owoce obfitują w składniki odżywcze, które wpływają na różnorodne aspekty zdrowia.
- Jeżyny są bogate w antyoksydanty, pomagające zwalczać wolne rodniki i wspierające ogólną kondycję organizmu.
- Nalewka jeżynowa zawiera witaminę C, witaminę K oraz minerały, które wpływają na zdrowie skóry, kości i układu krążenia.
- Jeżyny mogą wspomagać procesy trawienne i zapobiegać dolegliwościom żołądkowym.
Stężenie alkoholu w nalewce jest dosyć duże, więc rozsądnie korzystaj z tego trunku. Według organizacji zdrowotnych nie powinno się spożywać więcej niż 1 mały kieliszek nalewki dziennie.
Nalewka jeżynowa na spirytusie – przepis
Nalewki bardzo często przygotowywane są na spirytusie. Proponujemy jednak go rozcieńczyć do 40%, by nalewka jeżynowa miała delikatniejszy smak. Oczywiście, jeśli preferujesz mocniejsze nalewki, to możesz użyć spirytusu o wyższym stężeniu alkoholu.
Składniki:
- jeżyny świeże – 450 g
- cukier – 250 g
- spirytus rozcieńczony do 40% – 500 ml.
Akcesoria:
- słoik o pojemności 900 ml-1 litr, jeśli używasz ilości składników z naszej listy lub słój szklany wielofunkcyjny, gdy chcesz przygotować od razu kilka litrów nalewki
- butelki na nalewki
- etykiety na nalewki
- małe sitko lub worek filtracyjny
- lejek.
Przygotowanie:
- Jeżyny umyj i dokładnie osusz.
- W szklanym słoju warstwami ułóż owoce i cukier.
- Zalej całość spirytusem.
- Zakręć słój i odstaw na 2-3 miesiące w chłodne, zacienione miejsce. Co kilka dni lekko potrząśnij słojem.
- Po dojrzeniu, przecedź nalewkę przez sitko lub worek filtracyjny i przelej do butelek.
Nalewka jeżynowa na bimbrze – przepis
Podstawą dla nalewki jeżynowej może być także bimber, najlepiej zawierający ok. 60% alkoholu. Wybierz taki, który nie posiada ostrego smaku lub aromatów mogących przytłumić jeżyny.
Składniki:
- jeżyny świeże – 450 g
- cukier – 250 g
- bimber – 500 ml.
Akcesoria:
- słój szklany
- butelki na nalewki
- etykiety na nalewki
- małe sitko lub worek filtracyjny
- lejek.
Przygotowanie:
- Starannie umyj jeżyny, usuń wszelkie liście i zanieczyszczenia. Osusz owoce, najlepiej na papierowym ręczniku.
- Wsypuj jeżyny do słoja, układając je warstwami. Posyp każdą warstwę cukrem, równomiernie rozsypując go po całej powierzchni.
- Delikatnie wlej bimber do słoja, starając się nie naruszyć układu jeżyn i cukru. Bimber powinien dokładnie zalać owoce i cukier.
- Zamknij słój szczelnie i umieść go w chłodnym, zacienionym miejscu. Pozostaw nalewkę na co najmniej 2-3 miesiące. Co kilka dni potrząsaj delikatnie, aby składniki się przemieszały.
- Po upływie czasu, przecedź nalewkę przez sito lub worek filtracyjny, aby pozbyć się resztek owoców i osadu. Następnie przelej ją do szklanych butelek.
Nalewka jeżynowa na wódce – przepis
Ostatnia wersja nalewki jeżynowej, której bazą jest wódka, jest bardzo chętnie wybierana, ponieważ nie trzeba w tym przypadku rozcieńczać alkoholu. Oczywiście w przepisie używamy czystej wódki, o zawartości alkoholu 40%.
Składniki:
- jeżyny świeże – 450 g
- cukier – 250 g
- wódka – 700 ml.
Akcesoria:
- słój szklany
- butelki na nalewki
- etykiety na nalewki
- małe sitko lub worek filtracyjny
- lejek.
Przygotowanie:
- Ostrożnie opłucz jeżyny pod bieżącą wodą i osusz je na papierowym ręczniku. Upewnij się, że owoce są suche.
- Wsypuj jeżyny do szklanego słoja warstwami. Każdą warstwę posyp cukrem, równomiernie rozprowadzając słodycz.
- Wlej wódkę do słoja zalewając jeżyny i cukier. Upewnij się, że wszystkie owoce są pokryte wódką.
- Zamknij słój szczelnie i umieść go w ciemnym i chłodnym miejscu. Pozostaw nalewkę na przynajmniej 2-3 miesiące. Co jakiś czas delikatnie potrząśnij, aby składniki się przemieszały.
- Po odpowiednim czasie, przecedź nalewkę przez sito lub worek filtracyjny, aby pozbyć się owoców i osadu. Następnie przelej ją do szklanych butelek.
Jeśli posiadasz dużo jeżyn, to z części możesz przyrządzić pyszny dżem. Przepis na niego znajdziesz w naszym artykule pt. Dżemy z letnich owoców: dżem z czereśni, wiśni lub jeżyn.