Od Monachijskiego Spontana do Boskiego Domowego Radlera: poznaj nasz autorski przepis!

Od Monachijskiego Spontana do Boskiego Domowego Radlera: poznaj nasz autorski przepis

Czy wiesz, że każdy łyk pysznego Radlera jest pełen historii? Dziś przenosimy Cię w podróż przez czas i smaki, by opowiedzieć o powstaniu tego orzeźwiającego napoju oraz podzielić się naszym autorskim przepisem na Boskiego Domowego Radlera. To więcej niż tylko piwo – to połączenie tradycji, orzeźwiających smaków i wyjątkowości, które możesz teraz odtworzyć w swojej własnej kuchni.

Historia Radlera

Wyruszmy w podróż do Monachium w okolicach XIX wieku. To właśnie tam zaczęła się historia Radlera – napoju o niezwykłym smaku i kulturowym znaczeniu. Legenda głosi, że pewnego upalnego dnia, kiedy tłumy rowerzystów zjeżdżały do popularnego monachijskiego ogrodu piwnego, piwo zaczęło się kończyć. By uniknąć rozczarowania gości, sprytny właściciel ogrodu piwnego postanowił połączyć piwo z cytrynowym napojem orzeźwiającym. Tak narodził się Radler – nazwany od niemieckiego słowa "radeln", oznaczającego jazdę na rowerze.

Przepis na Boskiego Domowego Radlera

Jak zrobić go w domu własnoręcznie? Sprawdź nasz autorski przepis na Boskiego Domowego Radlera:

Składniki i akcesoria

 • 1 saszetka drożdży piwowarskich
 • 100 ml ostudzonej wody (20-25°C)
 • 1 kg cukru
 • Jeden z polecanych przez nas brewkitów
 • 2 litry gorącej wody
 • 23 litry zimnej wody
 • 50 ml koncentratu Profimator (opcjonalnie, ale zalecamy dla wyjątkowego smaku)
 • Przygotowane piwo z brewkitu (dla wersji ekspresowej)
 • 50 ml wody mocno gazowanej (wersja ekspresowa)
 • Kilka cytryn do dekoracji
 • Butelki na piwo
 • Zestaw akcesoriów do piwa.

Zestawy do piwa:

Zalecane brewkity do Radlera:

Przygotowanie

By przygotować domowego Radlera, postępuj zgodnie z naszą sprawdzoną instrukcją: 

 1. Rozpocznij od umycia i zdezynfekowania wszystkich narzędzi i naczyń, które będziesz używać. Czystość to klucz do udanego piwa!
 2. Wsyp zawartość saszetki z drożdżami do 100 ml ostudzonej wody i pozostaw na co najmniej 30 minut, by drożdże mogły się aktywować.
 3. Umieść zamkniętą puszkę brewkitu w gorącej wodzie, aby podgrzać zawartość.
 4. Rozpuść 1 kg cukru w 2 litrach gorącej wody, a następnie wlej zawartość puszki brewkitu. Zagotuj mieszankę, ciągle mieszając.
 5. Wlej przygotowany syrop cukrowy do fermentora i uzupełnij go wodą do 23 litrów. Upewnij się, że temperatura brzeczki wynosi 18-20°C.
 6. Dodaj aktywowane drożdże do brzeczki i dokładnie mieszaj przez około 2 minuty, aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu.
 7. Zamknij fermentator pokrywą wyposażoną w rurkę fermentacyjną. Po 24-36 godzinach, delikatnie schłódź beczkę do temperatury 14-18°C. Fermentacja będzie trwać od 8 do 16 dni, a jej zakończenie można stwierdzić, gdy z rurki fermentacyjnej przestaje wydobywać się CO2.
 8. Po zakończeniu fermentacji, przenieś piwo do sterylnych butelek. Dodaj około 4 g cukru do każdej butelki (0,5 l), aby uzyskać delikatne nagazowanie. Jeśli marzysz o jeszcze bardziej wyjątkowym smaku, teraz jest czas na dodanie 50 ml koncentratu Profimator. Taki koncentrator nie rozwodni piwa, a dzięki naturalnym składnikom wzbogaci radlera o wybrany przez Ciebie smak. 
 9. Zakapsluj butelki i dokładnie wymieszaj cukier lub koncentrat, aby równomiernie rozprowadzić składniki. Pozostaw butelki w temperaturze pokojowej przez 3-5 dni, a następnie przenieś je na min. 21 dni w chłodne i ciemne miejsce, gdzie piwo będzie mogło dojrzeć i nabierać niezwykłego charakteru.

Koniecznie zobacz też polecaną smakową zaprawkę, najlepsze butelki na piwo oraz dedykowane etykiety na Radlera:

Serwuj po mistrzowsku...

Gdy twój Domowy Radler będzie gotowy, możesz podać go w szklankach ozdobionych plastrem cytryny. To idealne orzeźwienie na gorące letnie dni – smak, który przeniesie Cię do atmosfery monachijskich ogrodów piwnych.

Domowy Radler

Ekspresowa wersja Radlera

Mamy również dla Ciebie alternatywny pomysł na ekspresowego i równie smacznego Radlera. Wykorzystaj gotowe piwo z zestawu do warzenia albo sklepowej półki i przelej je do kufla. Następnie wlej 50 ml koncentratu Profimator oraz 50 ml mocno gazowanej wody. Wszystko razem stworzy błyskawiczną wersję tego orzeźwiającego trunku, który oczaruje każdego miłośnika piwa.

TIP od Superbutelki.pl

Posłuchaj naszej rady i nie dodawaj do piwa zwykłego soku owocowego typowego do herbat czy napojów. Tego typu sok nie wzmocni smaku w taki sam sposób, jak dedykowany profesjonalny koncentrat przeznaczony dla produktów alkoholowych. Ten specjalny koncentrat jest efektem tłoczenia owoców w celu uzyskania soku oraz następnie zagęszczania poprzez odparowanie wody, co sprawia, że jego intensywność i wyrazistość są odczuwalne na podniebieniu piwosza. 

Dziel się swoimi doświadczeniami z nami i ciesz się chwilami spędzonymi w towarzystwie Boskiego Domowego Radlera.

Cheers! 🍻

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium