Zima to okres wzmożonych zachorowań na infekcje grypopodobne i przeziębienie. By temu zapobiec, warto sięgnąć po naturalne metody, np. sok z aloesu. Przepis, wykonanie i dawkowanie przedstawiamy w najnowszym wpisie blogowym - zapraszamy do lektury.
Do zrobienia soku potrzebne są świeże liście aloesu - bez względu na porę i temperaturę za oknem są one dostępne przez okrągły rok. Aloes jest sukulentem liściowym, liście są bogatym źródłem soku - najczęściej w kolorze białym lub brązowawym. Najpopularniejszym gatunkiem a zarazem jedynym, który nie jest chroniony przepisami CITES, jest aloes zwyczajny (Aloe vera). Ta roślina to składnik wielu kosmetyków, kremów i leków, również soku, który można przygotować samodzielnie w domu.
Jak zrobić sok z aloesu?
Zaleca się, by do soków i nalewek wybierać liście aloesu, które są nie młodsze niż 2 lata, ale nie starsze niż 5 lat. Ponadto rekomenduje się, by sukulentu, którego chcemy wykorzystać do przygotowania soku, nie podlewać przez 2 tygodnie - dzięki temu skumulowanego soku w liściach będzie więcej. Po obcięciu liście dobrze jest przechowywać przez dobę w lodówce, a dopiero po tym czasie zacząć przygotowywać z nich sok czy nalewkę. Według innej receptury liście dobrze jest przemrozić - po dobie w zamrażalniku wyciąga się je kilka godzin przed procesem robienia soku.
Aloes w smaku jest gorzki, dlatego rozcieńcza się go innymi dodatkami - w tym celu sięgnąć można po miód lub sok z cytryny. Sok z cytryny przedłuży termin ważności soku z aloesu, a miód doda walorów smakowych. Sok z aloesu można połączyć również ze świeżo wyciskanym sokiem z pomarańczy lub grejpfrutów lub pić jako samodzielny, zdrowy napój.
Jak przygotować liście, by nadawały się na sok? Należy wyciąć ostre boki łodygi, obrać skórkę z całej powierzchni liścia, a następnie wydrążyć (np. łyżeczką). Z miąższu od razu należy przygotować sok, bo aloes szybko się utlenia - proces ten spowalnia sok z cytryny. Jakie urządzenie zastosować, by zrobić sok z aloesu? Liście najłatwiej i najszybciej rozdrobnić w sokowirówce. Osoby, które jej nie posiadają, skorzystać mogą z miksera, a następnie sita, na którym przeciera się liście aloesu. Sok należy przelać (polecamy do tego butelki na soki), przechowywać w lodówce i spożyć maksymalnie tydzień od dnia jego przygotowania. Ponieważ jego data ważności jest krótka, dlatego lepiej robić mniejsze porcje, by zdążyć je w tym czasie wypić.
Sok z aloesu i jego właściwości
Aloes ma szerokie zastosowanie w medycynie, farmacji i branży kosmetycznej. Jest również składnikiem lub dodatkiem w zdrowych napojach, świeżo wyciskanych sokach lub smoothies. Najważniejsze zalety regularnego spożywania soku z aloesu to:
- hamowanie stanów zapalnych,
- działanie przeciwbólowe,
- obniżenie poziomu cukru we krwi,
- poprawa perystaltyki jelit,
- wzmocnienie odporności,
- łagodzenie objawów alergii,
- poprawa stanu włosów i paznokci,
- wsparcie podczas diety (działanie odchudzające).
Sok z aloesu - dawkowanie i przeciwwskazania
Własnoręcznie przygotowany sok z aloesu można spożywać w niewielkiej ilości - 2-3 razy dziennie po łyżeczce. Ważne, by nie przekraczać maksymalnej, dobowej dawki, która wynosi 50 mililitrów. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to pić sok z aloesu nie powinny kobiety w ciąży lub karmiące piersią, cukrzycy i osoby cierpiące na schorzenia nerek lub jelit.