Amatorzy domowych trunków, w trakcie przygotowywania wysokoprocentowych alkoholi, borykają się z wieloma problemami. Popularne pytania, które pojawiają się w trakcie, to jak rozcieńczyć nalewkę oraz jak przefiltrować nalewkę. Odpowiedzi na te kwestie szukaj w naszym blogowym wpisie.
Jak rozcieńczyć nalewkę - sprytne sposoby
Ważny wybór należy podjąć już na etapie przygotowywania nalewki. Do robienia domowych trunków niewskazany jest czysty spirytus. Dlaczego? Za duża moc procentów to pierwszy, ale nie jedyny powód. Zrobiony na bazie czystego spirytusu trunek nie będzie tak aromatyczny i smaczny jak nalewka rozcieńczona, o odrobinę mniejszej mocy. Rozcieńczenie czystego spirytusu wodą lub wódką pozwoli uzyskać trunek o optymalnej ilości procentów - idealna liczba to 60-75%. Najlepsze efekty przynosi wymieszanie w proporcji 1:1 spirytusu 95% z wódką 40%. Inny pomysł to woda ze spirytusem w proporcji 400 mililitrów na 1 litr.
Zbyt mocny alkohol sprawia, że zamykają się ściany komórkowe roślin i owoców, co w efekcie oznacza, że nie ulegną one w pełni procesowi ekstrakcji (czyli oddzielenia). Nalewka będzie miała wówczas mdły i mało intensywny smak. Istotne, by owoce lub jakikolwiek inny wkład był całkowicie zanurzone w alkoholu - wszelkie wystające poza ciecz części mogą zepsuć kolor lub smak przygotowywanego trunku.
U osób, które zajmują się produkcją domowych trunków, może przytrafić się sytuacja, że nalewka jest za słaba lub za mocna. Co w sytuacji, gdy nalewka jest już gotowa, a po skosztowaniu okazała się za mocna (lub rzadziej) za słaba? Rozcieńczyć można ją wodą lub wódką. Żeby nie stracić smaku owoców lub innego wsadu (przypraw, ziół, orzechów, bursztynów lub innych) do trunku podczas rozcieńczania warto również dodać wyżej wymienione produkty.
Sytuacja, gdy nalewka jest za słaba, również może mieć miejsce. Wówczas do trunku (załóżmy 30%) dolać należy wysokoprocentowy alkohol: bimber czy spirytus. Po rozcieńczeniu nalewka musi mieć czas minimum kilka tygodni, żeby wszystkie składniki połączyły się ze sobą.
Jak przefiltrować nalewkę domowymi sposobami
Idealna domowa nalewka to nie tylko własnoręcznie przygotowany trunek o wybornym smaku. Powinna być również klarowna i nie tylko smakować, ale również wyglądać smacznie. Co zrobić w sytuacji, gdy trunek jest mętny, pływają w nim resztki owoców lub inna zawartość? Podpowiadamy, jak przefiltrować nalewkę, żeby wyglądała tak dobrze jak smakuje.
Zanim nalewka uda się na dłuższy spoczynek, by w spokoju nabierać smaku, należy ją oczyścić z wszelkich dużych zanieczyszczeń. Jak filtrować nalewkę? Etapami. Najlepiej sięgać po filtry o różnej grubości. Początkowo warto użyć filtru, który zatrzyma największe kawałki lub resztki, a potem kolejno przechodzić do filtrów gęstszych, zbierających mniejszy osad.
Jak filtrować nalewki efektywnie? Przede wszystkim należy odczekać kilka tygodni po zlaniu nastawu na nalewkę. Cierpliwość popłaca, bo dzięki temu na dnie zbierze się osad, łatwiej będzie wtedy przefiltrować trunek. Filtrowanie powinno się zakończyć dopiero w momencie, kiedy ciecz będzie całkowicie klarowna. Czym i jak przefiltrować nalewkę? Sposobów jest minimum kilka - są to między innymi papierowe ręczniki, gaza, ściereczka lniana lub płócienna, bibułka filtracyjna lub filtr np do kawy.